Go┼Ť─ç

Rozmowa kwalifikacyjna - jak si─Ö do niej przygotowa─ç?

Rozmowa kwalifikacyjna – jak si─Ö do niej przygotowa─ç?

Znalaz┼ée┼Ť ofert─Ö pracy/wymarzonego sta┼╝u czy praktyki; napisa┼ée┼Ť swoje CV i list motywacyjny…Wys┼éa┼ée┼Ť swoje dokumenty i pewnego dnia zadzwoni┼é telefon z zaproszeniem na rozmow─Ö kwalifikacyjn─ů.  Kolejnym krokiem, który musisz zrobi─ç to przygotowa─ç si─Ö do rozmowy kwalifikacyjnej
Oto kilka cennych wskazówek:
→ Zastanów si─Ö co powiedzie─ç ┼╝eby zaprezentowa─ç si─Ö z jak najlepszej strony.
→ Dowiedz si─Ö równie┼╝ jak najwi─Öcej o firmie, do której aplikujesz. Wejd┼║ wcze┼Ťniej na stron─Ö internetow─ů, zapoznaj si─Ö z g┼éównymi celami firmy, jej organizacj─ů. Dowiedz si─Ö o produktach i us┼éugach danego przedsi─Öbiorstwa. Mo┼╝esz równie┼╝ zada─ç kilka pyta┼ä co do dzia┼éalno┼Ťci firmy do której aplikujesz.

Co warto wzi─ů─ç ze sob─ů na rozmow─Ö kwalifikacyjn─ů?

• Pracodawca ma ju┼╝ twoje CV i list motywacyjny, warto jednak wzi─ů─ç ze sob─ů jeszcze jedn─ů kopi─Ö ┼╝yciorysu;
  • Je┼Ťli takowe posiadasz we┼║ ze sob─ů kopie listów referencyjnych;
  • Kopi─Ö ┼Ťwiadectwa uko┼äczenia szko┼éy/kopi─Ö dyplomu;
  • Przygotuj sobie list─Ö pyta┼ä które chcia┼éby┼Ť zada─ç swojemu przysz┼éemu pracodawcy;
  • Notatnik/kalendarz/– mo┼╝e niekoniecznie b─Ödziesz robi┼é notatki podczas rozmowy, ale mo┼╝e przyda si─Ö co┼Ť do pisania przed rozmow─ů, np. b─Ödziesz chcia┼é uporz─ůdkowa─ç swoje my┼Ťli.

→ O tym co oznacza stosownie, dowiesz si─Ö z artyku┼éu Tatiany Miku┼éko który znajdziesz tutaj.
→ Sprawd┼║ wcze┼Ťniej jak najlepiej dojecha─ç na spotkanie. Lepiej by─ç 10 min wcze┼Ťniej, ni┼╝ na ostatni─ů chwil─Ö. Je┼Ťli si─Ö spó┼║nisz na pierwsz─ů rozmow─Ö, to przysz┼éy pracodawca pomy┼Ťli ┼╝e b─Ödziesz spó┼║nia┼é si─Ö ka┼╝dego dnia do pracyi zwyczajnie ci─Ö nie zatrudni.
→ Staraj si─Ö nie okazywa─ç oznak nerwowo┼Ťci (zabawa d┼éugopisem, strzelenie palcami, kr─Öcenie w┼éosami,….). Sied┼║ prosto i pami─Ötaj o u┼Ťmiechu! Nie ┼╝uj gumy podczas rozmowy – to nie jest mile widziane w ┼╝adnej sytuacji, tym bardziej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
→ Mów wolno i wyra┼║nie. Zadbajo to by twoje wypowiedzi by┼éy staranne i sformu┼éowane pe┼énymi zdaniami.  Utrzymuj kontakt wzrokowy z osob─ů która z tob─ů rozmawia. Prowad┼║ rozmow─Ö w sposób swobodny (byle nie za bardzo), s┼éuchaj z uwag─ů ale nie bój si─Ö pyta─ç.
→ Unikaj wszelkiej krytyki swojej poprzedniej pracy i wszystkich osób z ni─ů zwi─ůzanych.
→ Na koniec rozmowy podzi─Ökuj za zaproszenie na rozmow─Ö i za spotkanie.

Najcz─Ö┼Ťciej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz tutaj
Wi─Öcej praktycznych rad zwi─ůzanych z rozmow─ů kwalifikacyjn─ů znajdziesz w ebooku portalu "Pracuj pl": Wszystko o rozmowie o prac─Ö, czyli jak zrobi─ç wra┼╝enie na rekruterze.