Działalność naukowa Wydziału Nauk Społecznych - kierunek Pedagogika

Gość


Działalność naukowa Wydziału Nauk Społecznych - kierunek Pedagogika


2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011

2009/2010

2008/2009

2007/2008

2006/2007

2005/2006

2004/2005

 


2014/2015


październik 2015

W dniach 22-23 października 2015 r. w Równym na Ukrainie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "THE PROBLEMS AND PROSPECTS OF HIGHT SCHOOL AND ECONOMICS DEVELOPMENT IN THE XXI CENTURY Dedicated to the 90th anniversary of the birth of Stepan Demianchuk". Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Międzynarodowy Uniwersytet Ekonomiczno-Humanistyczny im. S. Demianchuka w Równym. Konferencja służyła wymianie myśli naukowej oraz refleksji płynącej z praktyki społecznej pomiędzy przedstawicielami wielu uczelni wyższych m. in. z Ukrainy, Gruzji, Białorusi oraz Polski

W konferencji uczestniczyli dr Anna Knocińska, dr Jolanta Spętana, dr Przemysław Frąckowiak.

 

fotorelacja


wrzesień 2015

W dniach 7-9.09.2015 roku w Pile (Centrum Konferencji i Rekreacji Geovita w Płotkach) odbyła się konferencja „Komunikowanie społeczne w edukacji – XVI spotkanie”. Tematyka konferencji opierała się na  następujących zagadnieniach: Nowe trendy i obszary w komunikowaniu się w środowisku szkolnym i pozaszkolnym; Komunikowanie się w grupie; Perspektywa oddziaływań edukacyjnych, wychowawczych i w pracy socjalnej.

Głównymi organizatorami konferencji byli: Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, PWSZ Piła, UMCS Lublin, Uniwersytet Mateja Beli z Bańskiej Bystrzycy, Uniwersytet Białostocki, Uniwersytet Zielonogórski i Wydawnictwo Adam Marszałek.

W spotkaniu uczestniczyli także wykładowcy i przedstawiciele władz naszej Uczelni m.in. Dziekan dr Anna Knocińska, dr hab. Grażyna Bartkowiak, prof. GSW Milenium, dr Przemysław Frąckowiak, dr hab. Wojciech Maliszewski.

 program       fotorelacja

 

lipiec 2015

W dniach 3-4 lipca w Lęborku odbyła się V Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych jako konsekwencja oddziaływań probacyjnych” oraz IX Międzynarodowy Probacyjny Turniej Piłkarski.

Wśród prelegentów lęborskiego spotkania byli goście z Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także przedstawiciele krajowych środowisk akademickich, organizacji pozarządowych, placówek resocjalizacyjnych oraz społeczności kuratorów sądowych. W spotkaniu uczestniczyli także wykładowcy i przedstawiciele władz naszej Uczelni m.in. dr Anna Knocińska, dr Jolanta Spętana, dr Przemysław Frąckowiak, mgr Sylwia Jabłońska i mgr Anna Hedrych-Stanisławska.

Program Konferencji 

Fotorelacja

 

maj 2015

Szkolenie pedagogów powiatu wrzesińskiego, 27.05.2015r.

W dniu 27.05.2015r. odbyło się szkolnie pedagogów powiatu wrzesińskiego nt. „Formy zewnętrznego wsparcia doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkole”, zorganizowane przez Gnieźnieńską Szkołę Wyższą Milenium we współpracy z Hufcem Pracy we Wrześni. Szkolenie zostało przeprowadzone przez panią mgr Katarzynę Jacoszek-Adamczyk.                    

fotorelacja

 

maj 2015

W dniach: 25 – 26 maja 2015 roku, w siedzibie Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej przy ul. Surzyńskich2, odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Konteksty efektywności…” Uwarunkowania efektywności wsparcia osób zagrożonych ekskluzją społeczną pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Głównymi organizatorami konferencji były:  Wielkopolska Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wielkopolskiej, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Pracownia Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej, Globar Partnership Management Institute (Kanada/USA).

Zamierzeniem organizatorów było stworzenie warunków do interdyscyplinarnej dyskusji nad badanymi zjawiskami. Umożliwiła to forma spotkania, które zostało podzielone na sesje plenarne,  panele tematyczne oraz warsztaty szkoleniowe.

 Formuła spotkania była niezwykle ciekawa, a dobór i jakość prelegentów oraz dociekliwi słuchacze dopełniły całości.


kwiecień 2015

W dniach 14-15 kwietnia 2015 r. w Brnie, odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja – Pedagogika społeczna a zagrożenia społeczne, instytucjonalne i indywidualne. Współorganizatorem spotkania był Uniwersytet Mateja Beli z Bańskiej Bystrzycy. Tematyka konferencji opierała się na  następujących zagadnieniach: Geneza istota i skutki zagrożeń społecznych; Społeczne zagrożenia dzieci i młodzieży w XXI wieku oraz uczestnictwo pedagogiki społecznej w ich prewencji i rozwiązywaniu; Nierówności społeczne i oświatowe – tradycyjne problemy w nowej perspektywie; REZYLIENCJA - odporność na indywidualne zagrożenie; Pedagogika społeczna wobec bierności, bezczynności i bezradności w doświadczeniu indywidualnym i społecznym- zarys problemu; Prewencyjna praca społeczno-wychowawcza w szkole jako podstawa prewencji społecznego zagrożenia uczniów; Nacjonalizm – stare zagrożenie w nowych uwarunkowaniach; Prawo do lenistwa - miedzy przekleństwem a dobrodziejstwem. The right to laziness - between curse and Lessing; Doświadczenia z realizacją programów pierwotnej profilaktyki w środowisku szkół podstawowych w Republice Czeskiej; Ujemne konsekwencje świata wirtualnego na psychosocjalny rozwój dzieci i młodzieży; Sprawiedliwość naprawcza czy rosnąca marginalizacja potrzeb rozwojowych i opiekuńczych dziecka; Współczesne zagrożenia wobec mężczyzn.
program    fotorelacja


marzec 2015


27 marzec 2015
Dnia 27 marca 2015 roku Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Studencka Sekcja Resocjalizacji zorganizowały II Międzynarodową  Konferencję  Naukową  Za kurtyną resocjalizacji. Zdemoralizowana współczesność. Stanowiła ona  kontynuację I Międzynarodowego Seminarium Za kurtyną resocjalizacji: droga do wolności, które odbyło się w marcu 2014 roku. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele GSW Milenium: dr Anna Knocińska, dr Przemysław Frąckowiak, dr Jolanta Spętana, dr Danuta Krzysztofiak, mgr Anna Hedrych-Stanisławska, mgr Sylwia Jabłońska.

Tematyka tegorocznej konferencji koncentrowała  się wokół problematyki etiologii przestępczości, form prewencji i profilaktyki społecznej, działań readaptacyjnych, probacyjnych i resocjalizacyjnych podejmowanych w środowiskach przestępczych. Nadrzędnym celem konferencji był aktywny udział i wielopoziomowa dyskusja przedstawicieli środowisk akademickich (kryminologów, pedagogów resocjalizacyjnych, psychologów, karnistów) oraz praktyków (sędziów, kuratorów, pracowników służby więziennej i zakładów poprawczych, policji, organizacji pozarządowych) z kraju i zza granicy. Dlatego też wśród uczestników konferencji goszczono między innymi reprezentantów Ministerstwa Sprawiedliwości, Służby Więziennej, Policji, placówek opiekuńczo-wychowawczych, zakładów poprawczych, przedstawicieli zagranicznych służb probacyjnych oraz kuratorów sądowych. Tak szerokie spektrum gości, w tym również studentów z wielu uczelni krajowych, stworzyło możliwość wymiany doświadczeń oraz merytorycznej, wielowymiarowej dyskusji, której wartości w wymiarze teorii i – co szczególnie ważne – praktyki nie sposób przecenić.
program    zaproszenie   obszary tematyczne   idea konferencji

fotorelacja


grudzień 2014


4-6.12.2014

W dniach 4-6  grudnia 2014 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Intellectual Capital and Education”, zorganizowana przez  AEIB Vistula. W konferencji wzięli udział przedstawiciele GSW Milenium – Rektor dr Hubert Paluch, prof. GSW Milenium oraz Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Anna Knocińska

 program   galeria foto

 

 

8-9.12.2014
W dniach 8-9 grudnia 2014 r. w Pile, odbyło się II Międzynarodowe  Seminarium Naukowo - Szkoleniowe - "Kompetencje pracownika socjalnego we współczesnym życiu społecznym. Teoria i praktyka". Organizatorami konferencji były: GSW Milenium , PWSZ Piła , UMCS, UP im. KEN, UG, WWSSE Środa Wlkp., GOPS Czarnków, UKW. 

Podczas spotkania podjęto tematykę z następujących obszarów: . 

1. Rodzina – teoretyczny i praktyczny obszar badawczy pracy socjalnej.

2. Badania nad rodziną w obszarze pracy socjalnej. Diagnoza, perspektywy i modele pracy z rodziną.

3. Kompetencje pracownika socjalnego do pracy z rodziną dysfunkcyjną w perspektywie współpracy z wszystkimi instytucjami pomocowymi.

4. Doradztwo i poradnictwo, pomoc i interwencja w rodzinie, w warsztacie kompetencji pracownika socjalnego.

5.Indywidualne problemy rodziny w pracy socjalnej – bezrobocie, migracje, eurosieroctwo, bieda, przemoc, uzależnienia…
informacje ogólne    program    komitet naukowy

listopad 2014 r.

5 listopad 2014 r.
Głównym punktem konferencji naukowej Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole, która odbyła się 5 listopada w GWS Milemium było przedstawienie raportu z badań na temat skali zjawiska migracji zarobkowej rodziców w Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim i jej wpływu na sytuację dzieci w szkole.

Uczestnicy konferencji wysłuchali także dwóch wykładów. Pierwszy z nich: Edukacyjno-zawodowe konteksty funkcjonowania młodych polskich emigrantów przedstawiła dr Joanna Kozielska z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAMoraz GSW Milenium. Słuchacze dowiedzieli się z jakimi problemami borykają się młodzi emigranci decydując się na wyjazd, jakie zdobywają doświadczenia, czy jakie targają nimi emocje.

Drugi wykład: Potencjał tkwiący w migracji – jak go wykorzystać w szkole wygłosiła dr Izabela Czerniejewska w Centrum Badań Migracyjnych. Autorka wykładu udzieliła uczestnikom konferencji kilku rad, w jaki sposób można podczas zajęć w szkole wykorzystać wiedzę i doświadczenia rodziców, którzy przebywają na migracji lub z niej wrócili.

Ostatnim punktem konferencji było przedstawienie przez Annę Bentyn aspektu prawnego migracji.
W swoim wystąpieniu odwołała się ona do przepisów prawnych, z którymi powinni zapoznać się rodzice przed wyjazdem z kraju, jak również nauczyciele oraz wychowawcy, którzy mają w swojej grupie, klasie dziecko z rodziny migrującej.

 prezentacja 1    prezentacja 2   plakat


październik 2014

16-17.10. 2014 r.
W dnaich 16-17.10.2014 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Socialia 2014 nt. Aktualne zagadnienia profilaktyki zjawisk patologicznych i jej profesjonalizacja, zorganizowana przez  Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele GSW Milenium.
program   galeria foto


wrzesień 2014

 

8-11.09.2014

W dniach 8-11.09.2014 w Zakopanem odbyła się  konferencja naukowa z cyklu: Komunikowanie społeczne w edukacji – XV spotkanie. Komunikacja w zarządzaniu. Zarządzanie poprzez komunikowanie. Przestrzeń edukacji jako miejsce konfliktów i negocjacji. Organizatorami konferencji były: GSW Milenium wraz  z Uniwersytetem Macieja Beli w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Uniwersytetem w Białymstoku, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile, Uniwersytetem Śląskim w Opawie wraz z Wydziałem zamiejscowym w Karwinie (Czechy), Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej  w Lublinie oraz Wydawnictwem Adam Marszałek. Podczas debat panelowych podjęto m.in.: rozmowy dotyczące zagadnień  z zakresu: konfliktu wewnątrz organizacji w pozytywnym i negatywnym podejściu oraz rozwinięto szeroko temat dotyczący życia szkoły jako organizacji w perspektywie definiowania sytuacji konfliktowych.  
program   komunikat

Fotorelacja z konferencji

 

maj 2014

 

12-14 maj 2014

 W dniach: 12 – 14 maja 2014 roku, w siedzibie Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Konteksty efektywności…”. Interdyscyplinarne konteksty efektywności aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” pod patronatemKomitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Głównymi organizatorami konferencji były:  Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Wielkopolska Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wielkopolskiej, Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Pracownia Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej, Ostfriesische Beschäftigungs- und Wohnstätten GmbH (Niemcy).

Zamierzeniem organizatorów było stworzenie warunków do interdyscyplinarnej dyskusji nad badanymi zjawiskami. Umożliwiła to forma spotkania, które zostało podzielone na sesje plenarne,  panele tematyczne oraz warsztaty szkoleniowe.
Panele dotyczyły m.in: zjawisk aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych bezrobociem,  osób starszych i niepełnosprawnych a także aktywizacji w obszarze resocjalizacji.
Formuła spotkania była niezwykle ciekawa, a dobór i jakość prelegentów oraz dociekliwi słuchacze dopełniły całości.

 komunikat    plakat     mapa

 Fotorelacja dzień pierwszy             Fotorelacja dzień drugi

 

 marzec 2014

 28 marzec 2014

W dniu 28.03.2014 w Toruniu na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbyło się I Międzynarodowe Seminarium ,,Za kurtyną resocjalizacji. Droga do wolności", którego organizatorem była Sekcja Resocjalizacji działająca przy uniwersytecie. Honorowym patronatem seminarium objęli: Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy, Wielkopolskie Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych oraz Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W seminarium udział wzięli ludzie z kręgu nauki, studenci i pracownicy placówek o charakterze resocjalizacyjnym. GSW Milenium licznie reprezentowali wykładowcy i studenci kierunku pedagogika: dr Anna Knocińska, dr Przemysław Frąckowiak, mgr Sylwia Jabłońska, mgr Anna Hedrych-Stanisławska, Agnieszka Ciołek, Paulina Krygier.
Zamierzeniem organizatorów było stworzenie warunków do interdyscyplinarnej dyskusji nad badanymi zjawiskami. Umożliwiła to forma spotkania, które zostało podzielone na sesję plenarną oraz panele tematyczne. Panele dotyczyły zjawisk: demoralizacji, resocjalizacji, readaptacji.
Formuła spotkania była niezwykle ciekawa, a dobór i jakość prelegentów oraz dociekliwi słuchacze dopełniły całości. W ocenie studentek, szczególnie interesujące i godne uwagi były prezentacje brytyjskich gości, dotyczące zmian systemu probacji w Wielkiej Brytanii. Między innymi oceny tych zmian dokonał Robert Cotterell, zastępca dyrektora Służb Probacyjnych w Barnslay. Dało to możliwość krytycznego spojrzenia na koncepcję przekształceń funkcjonowania służby kuratorskiej w Polsce przez pryzmat doświadczeń transformacji probacji w innych krajach.
Fotorelacja z seminarium

 

 

20 - 22 marzec 2014
W dniach 20-22.03.2014 r. Szkoła Wyższa Pracy Socjalnej Alice Salomon (Alice Salomon Hochschule) i Niemiecki Związek Zawodowy Pracy Socjalnej ( Berufsverband für Soziale Arbeit) zorganizowały 3. Zawodowy Kongres Pracy Socjalnej. Hasło przewodnie kongresu brzmiało „Jesteśmy za etyką w pracy socjalnej”. Była to myśl przewodnia i główny temat kongresu.

W kongresie wzięła udział przedstawicielka Studenckiego Koła Naukowo-Samokształceniowego „Pasjonat” działającego w GSW Milenium. Pani Agnieszka Ciołek wzięła udział w sympozjum na temat: „Praca socjalna - na drodze do etyki zawodowej”, podczas którego zajmowano się pytaniami: „Z jaką etyką i w którym kierunku ?”oraz „Jaką rolę odgrywa etyka zawodowa w codziennej praktyce?” W drugiej części spotkania wzięła udział w warsztatach, które miały na celu wymianę doświadczeń  pracowników socjalnych i studentów, związanych z zagadnieniami dyskryminacji i rasizmu w pracy socjalnej.

 

2012/2013

październik 2013


28-29 października 2013
W dniach 28-29 października 2013 odbyło się I Międzynarodowe Seminarium Naukowo-Szkoleniowe pt. Kompetencje pracownika socjalnego we współczesnym życiu społecznym. Teoria i praktyka. Głównym organizatorem spotkania była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile. Nasza uczelnia była współorganizatorem wraz z : Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetem Opolskim oraz Uniwersytetem Mateja Beli w Bańskiej Bystrzycy. Kadra naszej uczelni weszła w skład zarówno komitetu naukowego, jak i organizacyjnego tego spotkania. Referaty podczas spotkania wygłosili wykładowcy naszej uczelni: prof. dr hab. Lech Kacprzak, prof. dr hab. Wojciech Maliszewski, dr Anna Knocińska, dr Przemysław Frąckowiak, mgr Anna Hedrych-Stanisławska, mgr Sylwia Jabłońska.

Program konferencji
Fotorelacja z konferencji

21-22 października 2013

W dniach 21-22 października 2013 r. wykładowcy kierunku pedagogika: prof. dr hab. G. Bartkowiak, dr Anna Knocińska, mgr Anna Hedrych-Stanisławska, mgr Sylwia Jabłońska, wzięły udział w XVI Międzynarodowej Konferencji Naukowej - Socialia 2013 w Ustroniu. Konferencja przebiegała pod hasłem "Człowiek w obliczu wielkiej zmiany - wyzwania dla subdyscyplin współczesnej pedagogiki". Mająca wiele lat tradycji konferencja po raz pierwszy została zorganizowana w Polsce, we współpracy kilku uczelni: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) i Uniwersytet w Hradec Kralowe (Czechy).

Program konferencji
Fotorelacja z konferencji

maj 2013


20-23 maja 2013
W dniach 20-23 maja w Lądku Zdrój, odbyła się zorganizowana przez Wydział Pedagogiki Gnieźnieńskiej  Szkoły  Wyższej  Milenium, Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, Uniwersytet Macieja Beli w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Uniwersytet w Białymstoku, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Pile, Uniwersytet Śląski w Opawie wraz z Wydziałem zamiejscowym w Karwinie (Czechy) oraz wydawnictwo Adam Marszałek Międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Komunikowanie społeczne w edukacji – XIV spotkanie. Komunikacja – wychowanie – pomoc – interwencja. Komunikacja w doradztwie, poradnictwie oraz w interwencji.

Tematyka konferencji, w głównej mierze dotyczyła zagadnień  podejmujących problematykę: Konflikt – negocjacje – mediacje. Perspektywa teorii i praktyki.
Komunikacja społeczna, szkoła, wychowanie, pomoc, doradztwo i terapia – problematyka wzajemnie splątana.

Fotorelacja z konferencji

23-24 maja 2013
W dniach 23-24 maja 2013 roku w Wielkopolskiej Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Konteksty efektywności profilaktyki, resocjalizacji i readaptacji społecznej. Jednym ze współorganizatorów była Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium.

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół trzech bloków tematycznych:

1. Konteksty efektywności profilaktyki społecznej,
2. Konteksty efektywności resocjalizacji,
3. Konteksty efektywności readaptacji społecznej.

Pozostali współorganizatorzy: Pracownia Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej, Wielkopolska Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wielkopolskiej, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Pedagogium, Zakład Poprawczy
w Poznaniu, Zakład Resocjalizacji WSE UAM w Poznaniu

Fotorelacja z konferencji

grudzień 2012

 

7 grudnia 2012
7 grudnia jeden z najbardziej utytułowanych i najdłużej współpracujących z Uczelnią pracowników naukowych, profesor Dzierżymir Jankowski obchodził swój Jubileusz. Organizatorem 80 Urodzin był Wydział Pedagogiki Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium.
Jubileusz, którego tematem przewodnim było hasło EDUKACJA – KULTURA – TWÓRCZY ROZWÓJ, odbył się w Hotelu Nest i rozpoczął się od części laudacyjnej. Niezwykłą, trudną a jednocześnie inspirującą historię prywatnego i naukowego życia profesora Jankowskiego przedstawili: profesor Lechosław Gawrecki, Rektor GSW Milenium, profesor Józef Kargul oraz profesor Krzysztof Walczak. Wyróżnienia, listy gratulacyjne oraz życzenia złożyli również przedstawiciele parlamentarzystów, władz miejskich i powiatowych, dotychczasowi współpracownicy oraz absolwenci i studenci. Warto podkreślić, że Jubilat został uhonorowany przez Prezydent Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego Medalem Pamiątkowy Wybitym z okazji 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Drugą częścią uroczystości była dyskusja naukowa obejmująca dorobek naukowy Jubilata. Prowadzącym był profesor Waldemar Łazuga, a głos zabrali: profesor Dzierżymir Jankowski, profesor Wacław Strykowski, profesor Krzysztof Walczak, profesor Grażyna Bartkowiak, profesor Klaudiusz Święcicki, doktor Urszula Tokarczyk-Bar oraz doktor Przemysław Frąckowiak i inni.
galeria

 

listopad 2012

Badanie losów Absolwentów Wydziału Pedagogiki
czytaj dalej...

 

październik 2012

 5-6 października 2012
Dziekan Wydziału Pedagogiki prof. dr Krystyna Zielińska oraz Prodziekan dr Anna Knocińska wzięły udział w Jubileuszu 70-lecia urodzin i 45-lecia pracy zawodowej prof. zw. dr hab. Wacława Strykowskiego. Dostojnemu Jubilatowi złożyły życzenia zdrowia, długich lat życia oraz wyraziły przekonanie, że będzie służył swoją wiedzą i dorobkiem naukowym jeszcze wielu pokoleniom studentów. Jubileusz stanowił część VII Ogólnopolskiej Konferencji naukowej "Media a edukacja",  zorganizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Rzeszowski, Gnieźnieńską Szkołę Wyższą Milenium oraz Polskie Towarzystwo Technologii i Mediów ".
galeria

wrzesień 2012

24-27 września 2012
W dniach 24-27 września br. odbyła się zorganizowana przez Gnieźnieńską Szkołę Wyższą Milenium, Wydział Zarządzenia i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Macieja Beli Bańska w Bystrzycy (Słowacja), Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Śląski w Opawie wraz z Wydziałem zamiejscowym w Karwinie (Czechy) oraz wydawnictwo Adam Marszałek międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu Komunikowanie społeczne w edukacji – XII spotkanie. Zarządzanie – szkoła – komunikacja społeczna.
Celem konferencji była diagnoza problematyki zarządzania oraz komunikacji i negocjacji w edukacji, głównie w odniesieniu do szkoły jako organizacji, identyfikacja kompetencji warunkujących sprawność i efektywność pracy szkoły, a także jej jakości, poznanie i propagowanie nowoczesnej myśli naukowej z zakresu efektywności zarządzania i organizacji szkolnictwem, szczególnie w zakresie postrzegania szkoły (każdego szczebla kształcenia i wychowania) jako wytworu sposobów myślenia i interakcji uczestników procesu edukacji: nauczycieli, uczniów, rodziców i osób zarządzających szkołą.
Patronat honorowy nad konferencją objął Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
galeria
program konferencji


czerwiec 2012

 

19-20 czerwca 2012

Prodziekan Wydziału Pedagogiki, dr Anna Knocińska wzięła udział w Seminarium naukowym, zorganizowanym przez Zakład Historii Wychowania WSE UAM w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM w Obrzycku. Zgromadzeni historycy wychowania - m. in.  prof. dr hab. Wiesław Jamrożek, prof. zw. dr hab. Dorota Żołądź-Strzelczyk, prof. zw. dr hab. Władysława Szulakiewicz, prof. dr hab. Roman Tomaszewski, a także współpracujący z Wydziałem Pedagogiki GSW dr Krzysztof Ratajczak - dyskutowali nt.: „Egodokumenty w badaniach historyczno-pedagogicznych”. 

 galeria

 

14 czerwca 2012

Pracownicy Wydziału Pedagogiki - dr P. Frąckowiak, dr A. Knocińska,  dr K. Segiet - wzięli udział w konferencji pt.: „Wartości, symbole i znaki dobra na drogach życia uczonego”, zorganizowanej przez Wielkopolską Wyższą Szkołę Społeczno-Ekonomiczną w Środzie Wielkopolskiej. Spotkanie dedykowano pamięci Profesora Tadeusza Frąckowiaka. Swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat Jego życia i działalności naukowej podzielili się m. in.: prof. zw. dr hab. Zbyszko Melosik, prof. dr hab. Antoni Szczuciński, prof. zw. dr hab. Andrzej Radziewicz-Winnicki, prof. dr hab. Kazimierz Kotlarski, prof. zw. dr hab. Krystyna Marzec-Holka, dr Katarzyna Segiet, dr Roman Pawłowski. 

 galeria

 

maj 2012

 

21-24 maja 2012

Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Macieja Beli Bańska w Bystrzycy (Słowacja), Uniwersytet Białostocki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile, Uniwersytet Śląski w Opawie wraz z Wydziałem zamiejscowym w Karwinie (Czechy), Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzynarodowej oraz Wydawnictwo Adam Marszałek zostali organizatorami międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Komunikowanie społeczne w edukacji – XI spotkanie. Komunikacja – wychowanie – kształcenie – wielokulturowość – międzykulturowość. Kompetencja komunikacyjna do porozumienia w warunkach wielokulturowości i międzykulturowości.

Celem konferencji była diagnoza problematyki komunikacji społecznej w edukacji, szczególnie w obszarze jej znaczenia dla kształcenia i wychowania do wielokulturowości, identyfikacja kompetencji warunkujących sprawność i efektywność pracy szkoły w kształtowaniu  umiejętności komunikacyjnych w międzykulturowości i wielokulturowości, poznanie i propagowanie nowoczesnej myśli naukowej z zakresu komunikacji międzykulturowej.

Patronat honorowy nad konferencją objął Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Podczas konferencji zaprezentowano następujące tematy:

  • prof. dr hab. Zbigniew Nęcki, Trudności negocjacyjne w środowisku międzykulturowym (czyli od wypraw krzyżowych do misji pokojowych),
  • Wielowymiarowa tożsamość w ustawicznym rozwoju. Ku paradygmatowi współistnienia w warunkach wielokulturowości,
  • prof. dr hab. Wiesław Sikorski, Róźnice międzykulturowe w zachowaniu i komunikacji niewerbalnej,
  • dr Jan. F. Jacko, Komunikacja międzykulturowa w ujęciu fenoemnologiczno-systemowym,
  • dr Anna Knocińska, Problemy komunikacji międzykulturowej w II Rzeczypospolitej (1918/1939) - antecedencje i inspiracje współczesności,
  • dr Sylwia Domagalska, Struktura etniczna Polski w perspektywie najnowszej historii,
  • dr Iwona Ocetkiewicz, Nierówności społeczne a komunikacja międzykulturowa,
  • dr Grażyna Pechota, Edukacja Komunikowania międzykulturowego - rola szkoły wobec wyzwań współczesności,
  • dr Teresa Lewandowska-Kidoń, Stereotypy narodowościowe i etniczne uczniów gimnazjum i liceum a ich zachowania nietolerancyjne,
  • mgr Sylwia Pikula, Tekstowo-komunikacyjny paradygmat w nauczaniu języka polskiego a kształcenie do międzykulturowości,
  • dr Iwona Sobieraj, Kompetencje zawodowe - kompetencje międzykulturowe. Perspektywa rozwoju na podstawie badań rynku pracy w województwie śląskim,
  • dr Ewa Pająk-Ważna, Autobiografia spotkań międzykulturowych (AIE) w praktyce edukacyjnej - rekomendacje Rady Europy a możliwości zastosowania narzędzia,
  • dr Hubert Paluch, Bariery w procesie umiędzynarodowienia usług edukacyjnych w Polsce,
  • dr Janusz Mika, Interkulturalní komunikace v andragogice - vzdelávání dospelých,
  • dr Anita Stefańska, Kogo grasz?... Wielokulturowość w praktyce teatru - także szkolnego (stymulatory pedagogów),
  • dr Ludomír Nenicka, Etnocentrismu a interkulturní vzdelávání ve skolním dejepise na príklade Ceské Republiky,
  • prof. dr hab. Mirosława Wawrzak-Chodaczek, Czynniki determinujące międzykulturową komunikację interpersonalną,
  • prof. dr hab. Vojtech Korim, Multikulturalizmus a história Rómov v podmienkach Slovenska,
  • prof. dr hab. Grażyna Bartkowiak, Czynniki warunkujące skuteczność przekazu perswazyjnego menedżera w zróżnicowanym i niezróżnicowanym kulturowo środowisku pracy,
  • prof. dr hab. Mariusz Korczyński, Skuteczność kynoterapii w usprawnianiu komunikacyjnym dzieci z Zespołem Downa. Inne oblicza komunikowania się,
  • prof. dr hab. Sona Kariková, Jedinácik v edukacnom prostredí,
  • prof. dr hab. Inetta Nowosad, Dwujęzyczne projekty edukacyjne na pograniczu niemiecko-polskim,
  • prof. dr hab. Roman Uździcki, Poradnictwo zawodowe w wybranych krajach europejskich. Wymiar globalny i lokalny,
  • prof. dr hab. Wojciech Wiesner, mgr Jarosław Heng, Charakterystyka barier komunikacyjnych w środowisku zróżnicowanym kulturowo w opinii studentów turystyki i rekreacji uczestniczących w programie Erasmus,
  • dr Marian Fiedor, Przyzwolenie na dotyk w relacjach interpersonalnych - badania porównawcze młodzieży polskiej i niemieckiej,
  • dr Marta Szablewska-Holeska, Dziecięce komunikowanie "siebie" w przestrzeni artystycznych działań twórczych,
  • dr Klaudia Węc, Strategie wychowania: ryzyko jako warunek rozwoju,
  • dr Jan Jacko, Wpływ zachowań przestrzennych na wizerunek negocjatora w wybranej sytuacji. Raport z badań,
  • dr Krystyna Ostapiuk, Komunikacja w edukacji. Przyjmowanie kodów swojego środowiska,
  • dr Marzena Okrasa, Wykorzystywanie komunikacji internetowej w edukacji szkolnej "cyfrowych tubylców",
  • dr Ivona Buryová, Multikulturní prístup pracovníku pomáhajících profesí v komunikaci s klientem,
  • prof. dr hab. Wojciech Weisner, mgr Zofia Niekurzak, Analiza form komunikacji społecznej pomiędzy podmiotami programu "Trener Osiedlowy",
  • dr Danuta Wosik-Kawala, dr Anna Grabowiec, Szkoła miejscem kształtowania kompetencji społecznych - postulaty a rzeczywistość,
  • prof. dr hab. Wojciech Wiesner, mgr Urszula Sabat, Wartość informacyjna śladu na śniegu w nauczaniu narciarstwa,
  • dr Lech Kacprzak, Rola mediów w kulturze i edukacji. Szanse i zagrożenia dla multikulturowości,
  • dr Anna Weissbrot-Koziarska, Komunikacyjne kompetencje pracownika socjalnego w procesie poradniczym,
  • dr Janusz Ropski, Szkoła wyższa miejscem kształtowania kompetencji społecznych. Perspektywa kompetencji do komunikacji międzykulturowej,

galeria

kwiecień 2012

20 kwietnia 2012
Wydział Pedagogiki Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Zakład Pedagogiki Wsparcia i Pomocy Społecznej Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej oraz Pracownia Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej byli organizatorami seminarium naukowego Teoretyczne i praktyczne przestrzenie resocjalizacji i pracy socjalnej. Seminarium odbyło się w siedzibie WWSSE przy ul. Surzyńskich w Środzie Wielkopolskiej. 

Uroczystego otwarcia Seminarium dokonał prof. zw. dr hab. Ireneusz Kubiaczyk, prorektor Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno – Ekonomicznej w Środzie Wlkp. Kolejne sesje w imieniu gospodarzy prowadzili: dr Przemysław Frąckowiak oraz dr Anna Knocińska.
Podczas seminarium dyskutowano o następujących zagadnieniach:

  • Jolanta Spętana, Graniczne sytuacje egzystencjalne w kontekście procesów resocjalizacji i readaptacji społecznej;
  • Anna Knocińska, Profilaktyka społeczna w kontekście wartości ewangelicznych;
  • Elżbieta Stępa, Współczesne koncepcje przeciwdziałania zagrożeniom rozwoju społecznego młodzieży;
  • Justyna Wardęcka, O potrzebie wspierania szans życiowych dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym w środowisku średniego miasta;
  • Katarzyna Kleczkowska, Strukturalizacja czasu wolnego młodzieży, jako problem i zadanie środowisk lokalnych;
  • Krzysztof Gieburowski, Przemoc a rodzina;
  • Paulina Manuszak, Samotne macierzyństwo jako problem społeczny współczesnej Polski;
  • Michał Szykut, Specjalizacja, wykorzystanie zasobów, zarządzanie czasem pracy – głos w sprawie przekształceń rodzimej probacji;
  • Wojciech Mroczkowski, Resocjalizacyjna funkcja orzecznictwa sądowego, na przykładzie kary ograniczenia wolności;
  • Anna Hedrych-Stanisławska, Nowa wizja Straży Miejskiej;
  • Sebastian Dec, Wychowanie przeciw resocjalizacji;
  • Małgorzata Pieczyńska – Jędrycka, Wychowanie do aktywności fizycznej jako jedna z funkcji zakładu poprawczego;
  • Sylwia Dec, Instytucja zakładu poprawczego w percepcji jego pensjonariuszy;
  • Anna Kruszyk, Społeczne i indywidualne aspekty funkcjonowania kobiet w roli wychowawców w zakładzie poprawczym;
  • Bożena Szot, Rola ośrodków leczenia uzależnień w systemie resocjalizacji;
  • Przemysław Frąckowiak, Siła, opór i osobowościowa zmiana osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym i społecznie niedostosowanych, jako teoretyczna i praktyczna przestrzeń resocjalizacji i pracy socjalnej;

galeria

 

marzec 2012

 

19-23 marca 2012

Pracownicy Wydziału Pedagogiki wzięli udział w VI Gnieźnieńskim Festiwalu Nauki i Kultury 2012, przybliżając uczestnikom następujące zagadnienia: Skuteczna komunikacja interpersonalna (warsztat) - mgr Magdalena Sadyś-Brandt, Poznaj samego siebie! Porównaj, czy to, co o sobie myślisz zgadza się z tym, co myśli na Twój temat psychologia naukowa (warsztat) - dr Tadeusz Żuk, Techniki przyspieszonego uczenia się. Spróbuj uczyć się inaczej, może będzie łatwiej i szybciej (warsztat) - dr Tadeusz Żuk, Przemoc w rodzinie. Fakty i mity (warsztat) - mgr Justyna Wardęcka.

 

galeria

 

2010/2011

 

listopad 2011

 

23 listopada 2011

Prodziekan Wydziału Pedagogiki, dr Anna Knocińska wzięła udział w konferencji Kadry dla inwestora. Targi rzemiosła i kształcenia zawodowego. Konferencja odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i została zorganizowana przez Ochotnicze Hufce Pracy i Związek Rzemiosła Polkiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Gospodarki, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Wicemarszałek Sejmu RP - Eugeniusz Grzeszczak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania.

Celem konferencji było wskazanie na kluczowe znaczenie dostępności poszukiwanych na rynku pracowników dla atrakcyjności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego. W wystąpieniach postulowano zrównoważoną politykę edukacyjną i dostrzeżenie przez opinię publiczną oraz decydentów roli szkolnictwa zawodowego na poziomie ponadgimnazjalnym dla rynku pracy w Polsce.

 

15-16 listopada 2011

Udział prof. dra hab. Dzierżymira Jankowskiego w dyskusjach panelowych i obradach plenarnych Konferencji naukowej Style i strategie życia zorganizowana w Mądralinie przez Komitet Prognoz Polska 2000 Plus przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

 

październik 2011

 

17-18 października 2011
Prezentacja referatu prof. dra hab. Wojciecha Jana Maliszewskiego Indywidualność a predyspozycje zawodowe. Projektowanie kariery edukacyjnej i zawodowej podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej Aktuální otázky pedagogiky, psychologie a vývhovného poradenství VII, zorganizowanej przez Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy.

wrzesień 2011

23-24 września 2011
Dr hab. Ewę Filipiak wygłosiła referat Czym jest prawdziwa aktywność językowa? Budowanie rusztowania dla tworzenia – poznawania – używania języka podczas odbywającej się w Warszawie 3. Konferencji Trzecioklasiści i ich nauczyciele na podstawie badań 2006-2011.

Wrzesień 2011

Dr Tadeusza Żuk wygłosił referat Rola ojca w życiu dziecka podczas konferencji Ministerstwa Sprawiedliwości Działalność RODK.

maj 2011           

                                                                                                      

6 maja 2011

Wydział Pedagogiki GWSHM „Milenium” we współpracy z Zakładem Pedagogiki Społecznej UAM w Poznaniu oraz Wydziałem Nauk o Wychowanie WWSSE w Środzie Wielkopolskiej zorganizował sesję naukową Instytucje profilaktyki, resocjalizacji i pomocy społecznej w procesie zapobiegania wykluczeniu społecznemu.

Gospodarzem konferencji  była GWSHM „Milenium”. Podczas konferencji przedstawiono następujące zagadnienia:

  • prof. dr hab. Tadeusz Frąckowiak, Egzystencjalizm, współczesna humanistyka i pedagogika społeczna
  • dr Katarzyna Segiet, dr Kamila Słupska-Kwiatkowska, Pomoc społeczna wobec rodziny we współczesnej Polsce
  • dr Astryd Tokaj, mgr Danuta Krzysztofiak, Działania z zakresu pomocy społecznej na rzecz poprawy jakości życia osób starszych
  • mgr Irena Szostak, Kuratela sądowa jako alternatywa izolacyjnych form resocjalizacji osób w konflikcie z prawem
  • mgr Wojciech Mroczkowski, Funkcje i zadania Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym
  • mgr Elżbieta Stępa, Profilaktyka i przeciwdziałanie patologii dzieci i młodzieży prowadzone przez Policję
  • mgr Ewa Hanke, Pedagogika wobec problemów społecznych współczesnej Polski
  • ks. Artur Michalak, Uczynki względem ciała…Więźniów odwiedzać
  • mgr Sebastian Dec, Zakład poprawczy w systemie resocjalizacji nieletnich
  • mgr Celina Chełkowska, Projekt „Kocham tatą być” jako forma połączenia pracy socjalnej i wychowania resocjalizacyjnego w Zakładzie Poprawczym w Poznaniu
  • mgr Katarzyna Kleczkowski, Funkcjonowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej na przykładzie miasta Chodzieży
  • mgr Sylwia Jabłońska, Poszukiwanie sensu i celu istnienia, jako podstawowe wyznaniu ponowoczesności
  • mgr Bożena Szot, Kształtowanie nowych warunków społecznych na przykładzie działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe w odniesieniu do autorytetów
  • dr Przemysław Frąckowiak, O paradoksach współczesności w kontekście pomagania Drugiemu

kwiecień 2011

 

6 kwietnia 2011

Udział studentów III roku resocjalizacji i pomocy społecznej w konferencji 45 lat kształcenia do pracy socjalnej zorganizowanej przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu oraz Urząd wojewódzki w Poznaniu. Opiekę nad studentami biorącymi udział w konferencji sprawowała mgr Renata Dobrzyńska.

 

marzec 2011

 

29 marca 2011

Wykładowcy Wydziału Pedagogiki  oraz inni pracownicy naukowi GWSHM „Milenium” przeprowadzili serię warsztatów z okazji III Gnieźnieńskiego Festiwalu Nauki i Kultury.

  • dr Mariusz Menz, Polityka w mediach – media w polityce. Warsztaty z kultury politycznej
  • dr Armin Mikos, Czy wojna może być ciekawa? Turystyka militarna
  • dr Klaudiusz Święcicki, Dlaczego warto chodzić do teatru? Teatr – człowiek – psychologia
  • mgr Mirosław Skrzypkowski, Pasja fotografowania
  • dr Tadeusz Żuk, Poznaj samego siebie! (Porównaj, czy to, co o sobie myślisz, zgadza się z tym, co myśli na Twój temat psychologia naukowa)
  • dr Tadeusz Żuk, Techniki przyspieszonego uczenia się (Spróbuj uczyć się inaczej, może będzie łatwiej i szybciej!)

grudzień 2010

 

3 grudnia 2010

Wydział Pedagogiki GWSHM „Milenium” zorganizował konferencję naukową Animacja tradycyjnych społeczeństw i zbiorowości. Ku emancypacji społecznej i aktywizacji społeczności lokalnej.

Program konferencji objął poniższe wystąpienia:

  • prof. dr hab. Dzierżymir Jankowski, Jednostki współkreatorem swojego środowiska. Wyzwania dla edukacji i animacji społeczno-kulturowej
  • dr Mariusz Menz, Kapitał społeczny – społeczeństwo obywatelskie – demokracja. Dlaczego polska młodzież tego nie ceni?
  • mgr Renata Dobrzyńska, Partnerstwo lokalne przejawem aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym
  • dr Krzysztof Ratajczak, Społeczne i edukacyjne funkcje parafii w średniowiecznej Polsce
  • mgr Adam Czech, „Sztuka publiczna” jako nowa forma animacji środowisk lokalnych
  • mgr Justyna Wardęcka, Animacja środowisk lokalnych i jej pedagogiczne implikacje
  • dr Jolanta Spętana, Przedmiot zainteresowania pedagogiki społecznej w wymiarze wskazywania sensu życia młodzieży. Kontekst środowiska lokalnego
  • mgr Mirosław Ściupider, Jaki jest współczesny wizerunek animatorów kultury?
  • mgr Łukasz Łukaszewicz, Miejsce Kościoła katolickiego w społeczeństwie obywatelskim
  • dr Przemysław Frąckowiak, Paradygmat efektywności w ratownictwie społecznym
  • mgr Marcin Siedlecki, Prezentacja programów profilaktycznych realizowanych w środowisku lokalnym dotyczących przeciwdziałania przemocy

 

2009/2010

                                                                                                                                                                                                                                             24 czerwiec  2010

Mgr Mariola Prymus, pracownik naukowy Wydziału Pedagogiki GWSHM „Milenium” wzięła udział w seminarium Kształcenie nauczycieli i rozwijanie dydaktyk przedmiotowych. Wyzwania i perspektywy zorganizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych w ramach cyklu Badania i Polityka Edukacyjna.

 

9-11 czerwca 2010

Obóz naukowy w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie.

 

Studenci  II roku pomocy społecznej i resocjalizacji uczestniczyli w obozie naukowym, podczas którego mieli możliwość poznania specyfiki pracy i zasad funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie. Studenci hospitowali nie tylko sam ośrodek, ale także szkołę, do której uczęszczają wychowankowie placówki, warsztaty szkolne oraz hotel, który jest miejscem stopniowej i łagodnej adaptacji pensjonariuszy ośrodka do życia w tak zwanym środowisku otwartym.

Opiekunem przedsięwzięcia był dr Przemysław Frąckowiak.

 

maj 2010

 

8 maja 2010

Targi Zdrowia – Gniezno 2010

 

Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno-Menedżerska „Milenium”, a w tym Wydział Pedagogiki oraz studenci studiów z zakresu promocji zdrowia z arteterapią i socjoterapią zaprezentowali się na specjalistycznym stoisku promocyjnym podczas Targów Zdrowia w Gnieźnie.

Studenci zrealizowali animacje z dorosłymi i dziećmi pod hasłem Zdrowie zaczyna się w głowie oraz Do zdrowia przez sztukę. Zespół uczelni wystąpił także na scenie głównej z propozycją artystyczną Tańce integracyjne.

 

luty 2010

Wykładowcy z Wydziału Pedagogiki GWSHM „Milenium” poprowadzili warsztaty w ramach II Gnieźnieńskiego Festiwalu Nauki i Kultury:

 

  • mgr Anna Knocińska, W poprzek, czyli do przodu. Warsztat twórczego myślenia
  • dr Tadeusz Żuk, Jaki jesteś? Spotkanie z psychologiem
  • mgr Marcin siedlecki, Ja jestem OK., ty jesteś OK. – jak nie popadać w konflikty i porozumiewać się bez przeszkód
  • dr Magdalena Knapińska, Młodzi na rynku pracy
  • mgr Anna Knocińska, Ja, czyli kto? Warsztat rozwoju osobistego
  • dr Tadeusz Żuk, Techniki przyspieszonego uczenia się
  • mgr Mirosław Skrzypkowski, Fotografia – między dokumentem a sztuką
  • dr Tadeusz Żuk, Jaki jesteś? Spotkanie z psychologiem

 

styczeń 2010

 

23 stycznia 2010

Wydział Pedagogiki GWSHM „Milenium” we współpracy z Miejskimi Świetlicami Socjoterapeutycznymi (MŚS) w Gnieźnie był organizatorem konferencji szkoleniowej Socjoterapia jako forma wspierania rozwoju rodziny. Z doświadczeń miejskich świetlic socjoterapeutycznych w Gnieźnie.

Prelegenci przybliżyli słuchaczom następujące kwestie:

  • dr Justyna Strykowska, Socjoterapia – szansą na lepsze dzieciństwo
  • mgr Tomasz Babiarz, Socjoterapia „know-how”, czyli słów kilka o standardach w socjoterapii
  • dr Katarzyna Segiet, Opieka nad dzieckiem i pomoc rodzinie zagrożonej w rozwiązywaniu problemów egzystencjalnych człowieka
  • mgr Ewa Krajniak, Przedstawienie pracowników MŚS
  • mgr Zofia Komosińska, Socjoterapia z sercem
  • mgr Zofia Komosińska, mgr Justyna Góralska, mgr Ewa Wegner, mgr Paulina Nawrot-Pindral, mgr Katarzyna Wiśniewska-Mazur, Z doświadczeń miejskich świetlic socjoterapeutycznych

 

8 stycznia 2010

Udział studentów specjalności edukacja elementarna w bloku zajęć wykładowych przeprowadzonych przez dr Jadwigą Jastrząb – twórczynię koncepcji Toruńskiej Szkoły Terapeutycznej. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach programu Spotkanie z Terapią i odbyły się w siedzibie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

2008/2009

 

maj 2009

11 maja 2009
Wydział Pedagogiki GWSHM „Milenium” był gospodarzem i organizatorem seminarium naukowego Szkoła wyższa wobec społecznych problemów współczesnej Polski. Opiekunem naukowym wydarzenia był dr Przemysław Frąckowiak.

Program seminarium obejmował następujące wystąpienia:

  • prof. dr hab. Dzierżymir Jankowski, Postawa wobec wiedzy i warsztat jej poznania w ponowoczesnym czasie
  • prof. dr hab. Ewa Filipiak, Rozwijanie zdolności uczenia się uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum (raport z badań)
  • dr Katarzyna Segiet, Kwestia dziecka i los dziecięcy jako kategoria badawcza pedagogiki społecznej
  • dr Andrzej Kisielewski, Metodologia badań pedagogicznych w kontekście seminariów dyplomowych
  • dr Maria Gładyszewska, Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym w perspektywie zmian ustawowych
  • dr Tadeusz Żuk, Psychologia w służbie pedagogowi
  • dr Przemysław Frąckowiak, Szkoła wyższa wobec problemów teorii i praktyki społecznej

W trakcie seminarium swoje referaty zaprezentowali także studenci i absolwenci  Wydziału Pedagogiki GWSMH „Milenium”:

  • Agnieszka Nowak, Nieprzemijające wartości pedagogiki Celestyna Reneta – inspiracje dla wczesnej edukacji
  • Joanna Piechocka, Rozwój dziecka w aspekcie pedagogiki zabawy i cyrku
  • Emilia Manuszak, Edukacja dzieci wiejskich w szkołach podstawowych a program PROJEKTOR – WOLONTARIAT STUDENCKI
  • Beata Schneider, Adaptacja dzieci 3-letnich do przedszkola. Problemy – konteksty – rozwiązania
  • Robert Stule, Gotowość szkolna dziecka 6-letniego – istota pojęcia i metody jej rozpoznawania
  • Beata Kasperczyk, W poszukiwaniu skutecznych metod nauki czytania – wartość edukacyjna metody Rocławskiego
  • Bernadeta Szymańska, Problemy wychowania i nauczania dziecka z ADHD
  • Danuta Kusal, Pedagogiczne aspekty pracy z dziećmi z wadami postawy
  • Katarzyna Szutarska, Sytuacja dziecka leworęcznego w klasie szkolnej
  • Paulina Krysin, Wpływ postaw i stylów wychowania w rodzinie na funkcjonowanie dzieci i młodzieży
  • Natalia Lebioda, Eurosieroctwo dzieci w wieku wczesnoszkolnym – próba analizy zjawiska społecznego współczesnej rodziny polskiej
  • Anna Henrych – Stanisławska, Kara ograniczenia wolności w polskim systemie zapobiegania przestępczości
  • Paweł Olszewski, Starość w obliczu poczucia osamotnienia i zbliżającej się śmierci
  • Sylwia Jabłońska, O poczuciu sensu życia

 

styczeń 2009

 

14 stycznia 2009

Studenci Edukacji zdrowotnej z metodyką pod opieką mgr Jolanty Kaptur przygotowali zajęcia warsztatowe Ze zdrowiem za pan brat dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Owieczkach.

 

listopad – grudzień 2008

Wydział Pedagogiki GWSHM „Milenium” był gospodarzem cyklu szkoleń dla nauczycieli przeprowadzonych przez mgra Piotra Wilińskiego w ramach projektu Diagnoza z zastosowaniem Skali Gotowości Szkolnej SGS i wspomaganie dzieci 5-letnich w osiąganiu gotowości do podjęcia nauki w szkole.

 

22 listopada 2008

Studenci Wydziału Pedagogiki GWSHM „Milenium” wzięli udział w konferencji naukowej Profilaktyka i diagnostyka FAS, zorganizowanej przez urząd Miasta Poznania i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

październik 2008

 

23 października 2008

Studenci Wydziału Pedagogiki GWSHM „Milenium” wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej Rola aktywności ruchowej w procesie rozwoju sprawności psychofizycznej i w profilaktyce zdrowia człowieka, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Edukacji i Terapii w Poznaniu.

 

2007/2008

 

wrzesień 2008

26 września 2008
Wydział Pedagogiki GWSHM „Milenium” był organizatorem seminarium naukowego Promocja zdrowia w teorii i praktyce społecznej. Opiekę naukową nad przedsięwzięciem sprawował dr Przemysław Bury.

W seminarium udział wzięli przedstawiciele wielkopolskich uczelni oraz instytucji medycznych, w programie znalazły się następujące wystąpienia:

  • dr M. Posłuszna, Z historii promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej
  • dr A. Woźniak, mgr A. Gulczyńska, Zdrowie rodziny wobec zagrożeń cywilizacyjnych
  • dr B. Jankowiak, Zdrowie seksualne – z badań nad nauczycielami
  • mgr Joanna Szklarska, Badania skryningowe jako narzędzie promocji zdrowia
  • mgr Magdalena Piestrzyńska, Promocja zdrowia jamy ustnej
  • mgr Artur Wielgusz, Promocja zdrowia w szpitalu: fakty, problemy, możliwości
  • mgr Wioletta Wachowska, Zdrowie pracujących
  • mgr Wioletta Wachowska, Zdrowe serce
  • mgr Justyna Sikorska, Zdrowie niepełnosprawnych
  • lek. med. Jolanta Grabarczyk, Szczepienie jako profilaktyka raka szyjki macicy 

maj 2008

 

20 maja 2008

Studenci Wydziały Pedagogiki GWSHM „Milenium” pod opieką prof. dr hab. Ewy Filipiak przygotowali studenckie prezentacje i warsztaty Spotkania z edukacją dziecka.

Spotkanie skierowane było do nauczycieli i dyrektorów przedszkoli i szkół, doradców metodycznych, przedstawicieli administracji oświatowej, kuratorium i władz lokalnych oraz do kandydatów na studia w zakresie nauczania początkowego i wychowania przedszkolnego, tj. specjalności edukacja elementarna z terapią pedagogiczną.

Program objął wystąpienie prof. dr hab. Ewy Filipiak, Klucze do rozwoju i edukacji dziecka – czyli dlaczego warto studiować edukację elementarną oraz warsztaty, w których studenci zaprezentowali elementy pedagogiki cyrku.

 

marzec 2008

 

8 marca 2008

W ramach Drzwi otwartych GWSHM „Milenium”, Prezes Poznańskiego Oddziału Polskiego Centrum Mediacji i wykładowca Wydziału Pedagogiki mgr Antonina Łukaszek, wygłosiła wykład otwarty Konflikt – mediacja – wybór „trzeciej drogi”.

 

luty 2008

 

27 lutego 2008

Wydział Pedagogiki Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej „Milenium” oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne byli organizatorami warsztatów szkoleniowych połączonych z seminarium dla nauczycieli.

 

 

2006/2007


maj 2007

 
10 maja 2007

Wydział Pedagogiki GWSHM „Milenium” był organizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej Dziecko i dzieciństwo. W kręgu pytań i poszukiwań teoretyczno-badawczych.

Konferencja została skierowana przede wszystkim do rodziców, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów pracujących w różnych instytucjach, pracowników socjalnych i polityków odpowiedzialnych za politykę społeczną oraz wszystkich studentów, którym nie jest obojętny los dziecka.

Podczas konferencji poruszone zostały następujące problemy:

- dzieciństwo wobec zmian społeczności

- wymiary rozwoju dziecka

- problemy i zagrożenia rozwoju dziecka

- wsparcie i pomoc dziecka oraz rodziny w środowisku lokalnym

 

kwiecień 2007

 

26 – 27 kwietnia 2007

Studenci GWSHM „Milenium” uczestniczyli w Dniach Nauki organizowanych przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Opiekę nad studentami sprawowała prof. Ewa Filipiak.

 

marzec 2007

 

15 marca 2007

Studenci III roku promocji zdrowia z arteterapią wzięli udział w konferencji Zdrowie publiczne w ujęciu regionalnym, zorganizowanej przez Wielkopolskie Centrum Zdrowia Publicznego w Poznaniu. Honorowy patronat nad konferencją objął Wojewoda Wielkopolski, pan Tadeusz Dziuba. Opiekunem studentów był dr Przemysław Bury.

 

 

2005/2006

 

luty 2006

7 lutego 2006
Dr Agata Woźniak wygłosiła wykład otwarty Jak sobie radzić ze stresem przed maturą? skierowany do uczniów klas maturalnych.

 

grudzień 2005

 

1 grudnia 2005

Dr Iwona Kozłowska wygłosiła wykład otwarty Nauka do matury – można łatwiej, szybciej, sprawniej. Poznaj techniki uczenia się skierowany do uczniów klas maturalnych.

 

2004/2005

 

maj 2005

31 maja 2005
Studenci II roku edukacji elementarnej, pod kierunkiem dr Renaty Michalak, przygotowali przedstawienie ekologiczne Ratujemy Ziemię, które zaprezentowali uczniom gnieźnieńskich szkół w Auli Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie.

 

 

 

powrót

Działalność naukowa Wydziału Nauk Społecznych - kierunek Zarządzanie

Działalność naukowa Wydziału Zamiejscowego GSW "Milenium" w Wągrowcu

Działalność biblioteki